ÖĞRENME NEDİR? ÖĞRENMEYİ ÖĞRENMEK

öğrenme amacı

Bir kişinin bir şeyler öğrenmesinin birçok farklı yolu vardır. Bazı öğrenme yöntemleri diğerlerinden daha iyi sonuç verir. Sonuç olarak, istediğiniz her şeyi öğrenebilirsiniz, bu da olasılıkların sonsuz olduğu anlamına gelir. Öğrenme gücünden daha büyük bir insan gücü kaynağı yoktur. Dünyanın birleşik bilgisi sizi bekliyor, bu yüzden tereddüt etmeyin, çünkü tereddüt eden kaybolur. Herkes kendi cehaletinden mustariptir. Ve cehalet için tek çare bilgidir.

Hayatta sahip olduğunuz her şey ve olduğunuz her şey öğrenmekten kaynaklanır. Öğrenme, kendinize bir yatırımdır. Ve kendinizi çok iyi bir şekilde eğittiğinizde, sorunların cevaplarını çok daha kolay bulacak ve işleri daha kolay anlayacaksınız.

öğrenme nedir

Öğrenme söz konusu olduğunda, öğrenme sürecinde aktif bir katılımcı olmanız gerekir. Kimse sizin için öğrenemez. Öğrenme, yaşamınızda sahip olduğunuz en önemli sorumluluktur. Yaşam ve öğrenme birbirine bağlıdır ve öğrenme olmadan yaşam, yaşam değildir. Gerçekliğe bağlı kalmak istiyorsanız öğrenmeye devam etmelisiniz. Ve oldukça iyi eğitimli olduktan sonra, doğal olarak bilgi hazinenizi mümkün olduğunca çok insanla paylaşmak isteyeceksiniz. Bu şekilde gelecek nesiller bilgiden sizin yaptığınız gibi, hatta belki daha iyi şekilde faydalanacaktır. Öğrenme, beyninizde bilgi saklama yöntemidir. Bu nedenle, dünyanın sunduğu en değerli bilgileri saklamak isteyeceğinize dair yaklaşım insana mantıklı geliyor. Ayrıca, bilgiyi mümkün olduğu kadar etkin ve verimli bir şekilde kullanmayı öğrenmek isteyeceğinize dair mükemmel bir anlam ifade ediyor.

Birçok insan, öğrenmesi gereken doğru şeyleri doğru bir şekilde seçmiyor. İnsanların pek çoğunun bir öğrenme planı, öğrenme programı, öğrenme hedefleri yoktur. Aynı zamanda öğrenme yöntemlerini de yeterince bilmemektedirler. İnsanlar şu ana kadar öğrendiklerini ölçmenin etkili yollarını ya da öğrenmeleri gerekenleri ölçmenin etkili yollarını kullanmıyorlar. “İnsanlar sadece duymak istediklerini duyduklarında öğrenme işlevsiz ve tehlikeli hale gelir ve öğrenme yanılsaması yıkıcı olur”. Bu itibarla “öğrenme nedir?” sorusunu da kendilerine sık sık sormaları gerekir.

Bir şey öğrenirken bir amacınız olmalı. Soru sormak zorundasınız. Neyi anlamaya çalışıyorum? Ne ile uzaklaşmak istiyorum? Hangi değerli bilgileri almaya çalışıyorum? Belli bir amaçla öğrendiğinizde, öğrenmeye daha çok dahil olursunuz ve ayrıca öğrendiklerinizi daha çok hatırlarsınız. Aklınızda öğrenme amacı olmadan okuyorsanız, bu çok az şey öğreneceğiniz anlamına gelir. Bu nedenle, iş öğrenmeye geldiğinde bilmeniz gereken en önemli şeylerden biri belirli hedeflere sahip olmanız gerektiğidir. Ayrıca hedefleriniz için önemli olduğunu öğrendiğiniz şeyleri belgelemek ve düzenlemek zorunda olmanızdır. (kendinizi daha doğru bir şekilde anlamayı öğrenmeyi, diğer insanları daha doğru bir şekilde anlamayı öğrenmeyi, dünyanın yaşamı nasıl sağladığını ve yapmadığınız her şeyin kendiniz üzerinde, dünya üzerinde nasıl bir etkisi olduğunu anlamak vd.) Araştırmanızı daima güncelleyin ve düzenleyin. Bilginizi ve araştırmanızı saklamanıza ve korumanıza yardımcı olabilecek bir günlük, defter veya başka bir teknoloji kullanın. Bir şeyler yazmanın birçok faydası vardır.

öğrenme süreci

Ayrıca öğrenme sürecini tam olarak anlamalısınız. Öğrenmeyi engelleyen şeyleri ve öğrenmeyi motive eden şeyleri de anlamalısınız. Öğrenmeyi ve motivasyonu etkileyen zihinsel faktörleri, fiziksel faktörleri, acı, yorgunluk, endişe veya korku gibi şeyleri anlamanız gerekir. Öğrenmeyi etkileyen çevresel faktörleri, duygusal ve sosyal faktörleri, bu faktörlerin metodolojisini de anlamalısınız. Kısaca öğrenmeyi öğrenmek zorundasınız.

Öğrenmeye hazır olma, bir kişinin bilgi edinme ve öğrenme sürecine katılma ihtimalini ifade eder. Kişi bir problemin farkındadır veya çözmek için öğrenme yöntemlerini öğrenmek için harekete hazırdır.

Uygulama, bir hedefe ulaşmak için gereken çabayı ortaya koymaktır. Bir konuda çok çalışmak ve bir konuyu ustalıkla ve net bir şekilde anlamak için öğrenme sorumluluğunu ciddiye almaktır. Uygulama ayrıca bir şey istemek anlamına da gelebilir.

Ana fikir, bir dersten, sunumdan, tartışmadan veya toplantıdan hatırlanması gereken kilit bir gerçek, nokta veya fikirdir. Öğrenilmesi gereken önemli bir şeydir. Ana fikir, sunulan olgulara veya bilgilere dayanarak yapılacak bir sonuçtur. Yaşanan veya gözlemlenen bir şeyden öğrenilmesi veya anlaşılması gereken ana nokta veya kilit bir mesajdır.

Her şey öğrenme ile ilgilidir. Zeki olmak istiyorsanız, zeki olmayı öğrenmelisin. Belirli bir sporda iyi olmak istiyorsanız, belirli bir sporda nasıl iyi olacağınızı öğrenmek zorundasınız. Mutlu olmak istiyorsanız, mutluluğun ne olduğunu öğrenmelisiniz. İyi olmak istiyorsanız, iyi olmanın ne olduğunu öğrenmelisiniz. Eğer aşkı istiyorsanız, aşkın ne olduğunu ve ne olmadığını öğrenmek zorundasınız. Ve sadece hatırlamak yeterli değildir.

Görüyorsunuz ya, bilgiyi öğrenme ve uygulama süreci yaşam için gereklidir. Fakat öğrenme doğal olsa da, öğrenmeyi öğrenmek ciddiye alınmalı ve öğrenmeyi etkili ve verimli bir şekilde kullanmalısınız. Aksi takdirde birçok tehlikeye açık olacaksınız, mücadele edeceksiniz ve aynı hataları defalarca bilmeden tekrar etmeye devam edeceksiniz.

İyi bir yaşam sürmek için öğrenme gereklidir. Her şey buna bağlıdır. Öğrenme sizin için önemli görünmeyebilir, ancak öğrenme dünyadaki her şey için önemlidir. Öğrenme tüm yaşam için en önemli sorumluluktur. Öğrenme olmadan yaşam olmaz, çünkü öğrenme olmadan yaşama adapte olunamaz. “Hayat sana ne yapacağını söylemez, ne yapacağını öğrenmelisin.” Kendinizi bilinçli bir şekilde eğitmeniz ve hala bilmediğiniz her şeyi sistematik bir şekilde araştıran, doğru şeyleri doğru zamanda öğrenen ve ilerlemeye devam eden, kendi kendini yönlendiren araştırmalar yapmanız gerekir.

öğrenme amacıİnsanlar öğrenmeyi bıraktıklarında, boşta olan zihin şeytanın atölyesi haline gelir. Yeterince öğrenemediğinde ne olacak? İlerlemediğiniz her gün, boşu boşuna geride bırakacağınız bir başka gün olacaktır. Eğer ilerlemiyorsanız, o zaman geride kalıyorsunuz demektir.

Motive olmak için öğrenmeyi eğlenceli hale getirmeniz gerekir. İlerlemeniz halinde kendinizi ödüllendirin. Öğrenirken daima bir plan ve amaç edinin. Etkili ve verimli bir yöntem ve sistem mutlaka bulabilirsiniz. İsteksizliğe karşı kendinizi hızlandırmanız, bir ritim bulmanız ve aynı zamanda esnek olmanız gerekir. Aralıklı tekrarlı öğrenme, iyi bir hafıza geliştirme tekniği, ilerlemenizi ve hafızanızı takip etmenin iyi bir yoludur.

İlk önce bilgiyi toplamalısınız. O zaman bilgiyi işlemelisiniz, çünkü ne öğrendiğinizi anlamak önemlidir. Aynı zamanda bilgiyi organize etmek zorundasınız. Bu şekilde bilgiyi etkin bir biçimde kullanabilir ve daha iyi hatırlayabilirsiniz. Ve son olarak, neyi inşa ettiğinizi anlamanız ve kendinize neden seçtiğiniz yolda olduğunuzu hatırlatmak için her zaman net hedeflerinizin olması gerektiğini hatırlatalım.

Hedeflerinize bakışınızı kaybederseniz ya da yaşamda bir amacınızın olduğunu unutursanız, kolayca cesaretinizi kaybedebilir ve depresyona açık hale gelebilirsiniz. Bu nedenle, sadece zeka oluşturma ve değerli beceriler edinmediğinizi unutmayın, inanılmaz bir keşif yolculuğuna çıkın. Bu nedenle, yaptığınız hatalar için endişelenmeyin veya diğer kişilerin yaptığı hatalar için endişelenmeyin, öğrenmeye devam edin, ilerlemeye devam edin.

Dünya sizi zaman zaman test edecek, bu yüzden trajedi gerçekleştiğinde bazı sorulara hızlıca cevap vermeniz gerekecektir. İşte bu sorulardan bazıları: Önceliklerim neler? İlk önce kime yardım ederim? Bundan ne öğrenebilirim? Bu problemi nasıl çözerim ve bu problemin gelecekte tekrar olmasını nasıl önlerim? Bu duruma uyum sağlamam gerekecek mi?

Öğrenmemek her zaman geçmişte yaşamak gibidir. Asla şimdiki zamanda yaşamazsınız veya geleceği düşünürsünüz ve geleceği daha iyi hale getirmenin yeni yollarını düşünürsünüz. Bildiklerinizi güncellemeye ve öğrenmeye devam etmelisiniz. Öğrenme, yaşamın var olmasının sebeplerinden biridir. Vücudunuzdaki hücreler DNA'larını öğrenip güncelleyemezlerse, yaşam olmazdı. Hücrelerinizin DNA'sı güncellenmediğinde, o zaman bir virüs hücreye bulaşabilir ve daha sonra hücreye zarar verebilir, hatta hücreyi öldürebilir.

Geçmişinizden ders alın ama geçmişte yaşamayın. Şimdiki zamanda yaşayın ve geleceği düşünün, çünkü gerçeklik böyle işler, hayat bir sürekliliktir. Bu yüzden sürekli yaşamın akışını öğrenmek ve onunla gitmek gerekir. Bu şekilde çok daha yumuşak bir gidişat olacağı açıktır.

Yansıtıcı uygulama, sürekli öğrenme sürecine dahil olmak için birinin eylemlerini yansıtma yeteneğidir. Öğrenmeden kaynaklanan en güzel şeylerden biri; ne kadar kötü, tehlikeli veya riskli bir şey olduğunu anlamak için kötü, tehlikeli veya riskli bir şeyi yapmanıza gerek kalmamasıdır. Bu, insanları hata yapmaktan kurtarır ve bu da zaman kazandırır. Kendiniz için bir şeyi doğrulama gereğini hissetseniz bile, daha önce yapmayı düşündüğünüz belirli bir eylemle ilgili tecrübesi olan kişilerden, diğer insanlardan iletilen bilgilerin açıkladığı risk ve tehlikeleri göz önünde bulundurmanız gerekir.

öğrenmeye istekli olmak

Öğrenmeye istekliyim, kalbimi kıracak ve beni hayal kırıklığına uğratan şeyler öğrensem de, hala öğrenmeye istekliyim ve bu asla pes etmeyeceğim bir şey. Çünkü öğrenme, kurtuluşa giden yoldur ve başka bir yol yoktur. Ve bugün hepimizin hayatta olmasının sebebi, bizden önceki insanların pes etmemeleri ve öğrenmeye devam etmeleridir. İnsan da hayat da budur. Öyle olmasaydı, burada olmazdık. Burada hiçbir şey olmazdı.

İnsanlar biliyormuş gibi davranırlar ve yeterince bildiklerini hissederler. Fakat sadece öğrenmeye başladıkları zaman, en nihayetinde ne kadar az şey bildiklerini ve bunun normal olduğunu anladıkları zamandır. İnsan aklına öğrenme yanılsamasından daha fazla zarar veren bir şey yoktur. Öğrenmenin ne kadar önemli olduğunu öğrenmemek, zihinsel bozukluklara ve bilişsel işlev bozukluklarına neden olarak beyinde ciddi hasara neden olabilir. Çünkü öğrenmenin önemini öğretmemek bir nevi suç işlemektir. Okulların çocuklara ve gençlere öğrenmeyi öğretmesi gerekir. Öğrencilerin nasıl soru sorulacağını öğrenmeleri, bir şeyleri nasıl anlayacaklarını bilmeleri gerekir. Öğrenmenin önemi tam olarak anlaşılmalıdır. Lütfen öğrenin, kaybedecek hiçbir şeyiniz yok ve kazanacak çok şeyiniz var.

Okumayı bilmek, en güçlü ve sahip olunması çok önemli olan bir beceridir. Yazılı dilleri deşifre edip, yazılı dilde gömülü olan bilgiyi doğru şekilde işledikten sonra dünyanın en değerli bilgilerine erişebiliyorsanız, potansiyeliniz sonsuzdur ve neredeyse istediğiniz her şeyi başarabilirsiniz. İstediğiniz herhangi bir hedefe ulaştığınızda hayatınızın değeri muazzam olacak.

Dili okuyamıyor ve deşifre edemiyorsanız, öğrenme, gelişme ve ilerleme engellenecektir. Potansiyelinizi boşa harcamayın, okuma ve öğrenme asla ara verilmemesi gereken sorumluluklardır. Her şeyi sorgulayın. Çocuklar öğrenmeyi sever. Bu yüzden bizim işimiz öğrenme sevgisinin hiçbir şekilde engellenmediğinden veya azaltılmadığından emin olmaktır.

Öğrenmek için kendinize “öğrenme nedir?” diye sormuyorsanız, doğru akıl yürütme üzerinde değilseniz veya bir şeyi öğrenmenin gereksiz olduğunu düşünüyorsanız, öğrenme etkisiz hale gelir. Ve eğer size sunulan bilgi parçalanmışsa, sıra dışı ya da tutarsızsa, bu da öğrenmeyi etkisiz kılar. Sonuç olarak böyle bir durumda, "aklınıza koyduğunuz herhangi bir şeyi öğrenebilirsiniz, ancak aklınızı koyduğunuz her şeyi öğrenemezsiniz.

Hafızanız en büyük gücünüzdür ama hafızanız aynı zamanda en büyük zayıflığınız da olabilir. Öğrenme sadece hatırlamakla ilgili değildir. Öğrenme, bilgiyi doğru bir şekilde anlamak ve formüle etmekle ilgilidir. Böylece etkin ve verimli bir şekilde kullanılır, sadece hatırlamak yeterli değildir.

eğitim psikolojisi

Eğitim psikolojisi, öğrenme süreçlerinin hem bilişsel hem de davranışsal bakış açılarından incelenmesi, araştırmacıların zekâ, bilişsel gelişim, etki, motivasyon, kavramlarındaki bireysel farklılıkları ve öğrenmedeki rollerini anlamalarını sağlar. Eğitim psikolojisi alanı, yaşam boyu çeşitli eğitim ortamlarında öğrenme süreçlerini kolaylaştırmaya yarayan öğretim tasarımı, sınıf yönetimi ve değerlendirme ile ilgili eğitim faaliyetlerini geliştirmek için test etme ve ölçme de dahil olmak üzere nicel yöntemlere dayanır.

Eğitim felsefesi ise eğitimin tanımı, amacı ve anlamını inceler. Eğitim felsefeleri, eğitimin tanımını, hedeflerini ve anlamını inceleyerek, eğitime dair herhangi bir vizyon veya yaklaşıma işaret edebilir.

Pasif öğrenme, öğrencilerin eğitmenden bilgi aldığı ve içselleştirdiği “öğrencinin eğitmenden geri bildirim almadığı” bir öğrenme veya öğretim yöntemidir.

Öğrenme bilimleri, öğrenme yeniliklerinin tasarım ve uygulamasında ve öğretim tekniklerinin geliştirilmesinde olduğu gibi öğrenmenin bilimsel olarak daha iyi anlaşılması için de çalışır. Öğrenme biliminde yapılan araştırmalar geleneksel olarak insan öğreniminin bilişsel-psikolojik, sosyal-psikolojik ve kültürel-psikolojik temellerine ve ayrıca öğrenme ortamlarının tasarımına odaklanır.

Didaktik yöntem, öğrencinin aklını meşgul etmek için tutarlı bir bilimsel yaklaşım veya eğitim tarzı izleyen bir öğretim yöntemidir.

Öğrenme Kuramları

Öğrenme, gücünüzü temin eden yoldur. Ancak yalnızca hangi bilgilerin ve becerilerin size güç verdiğini öğrenirseniz...

1: Bu becerileri mümkün olan en etkili ve en verimli şekilde kullanabilmeniz için, öğrenmenin ne olduğunu tanımlamanız gerekir.

2: Kendinizi ve etrafınızdaki dünyayı anlamanızı artıracak bilgiyi tanımlamanız gerekir.

3: Öğrendiklerinizi doğru bir şekilde ölçmeniz gerekir, böylece ilerlemeye ve potansiyelinizi arttırmaya devam edersiniz.

Öğrenme, yeni bilgi edinme veya mevcut bilgi, davranış, beceri, değerler veya tercihleri ​​değiştirme ve pekiştirme eylemidir.

KONU İLE İLGİLİ DİĞER MAKALELER

EN ETKİLİ ÖĞRETİM TEKNİKLERİ
EĞİTİMDE YENİ ÖĞRENME YÖNTEMLERİ VE GELİŞİM EĞİLİMLERİ
KURUMLAR İÇİN 10 AKTİF ÖĞRENME YÖNTEMİ