Eğitimde Buz Kırma Teknikleri

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin

eğitimde buz kırma teknikleri

Buz Kırma Tekniği Nedir?

Adından da anlaşılacağı gibi buz kırma tekniği, bir toplantı, eğitim sınıfı, takım oluşturma oturumu veya başka bir etkinlikte ortamı ısındırmak ve katılımcıları faaliyete adapte etmek için kullanılan bir tekniktir.

Yapılan araştırmalar katılımcıların sadece % 17'sinin, katıldıkları toplantıların tadını çıkardığını ortaya koymaktadır. Peki, bu durumu nasıl değiştireceğiz? Başlangıçta bir buzkıranla sosyal gerginliği azaltmak ve salonun dikkatini çekmek oturumun konusunu güçlendirir ve bu sayede katılımcılar etkileşimlerin ve seansların keyfini çıkarır.

Düzenli olarak planlanmış haftalık eğitimlerinizde bile, kısa bir buzkıran kullanmak, ortaya çıkan konuşmalar arasında fark yaratır. Güçlü ve etkili bir eğitim performansı için yazımızdaki örnek buz kırıcılarını kullanın.

Buz Kırma Tekniği Ne Zaman Kullanılır?

Teknik genellikle, daha önce birlikte çalışmamış ya da birbirlerini tanımayan kişiler belirli bir ortak amaç için (örneğin eğitim) buluştuğunda kullanılır.

Buz Kırma Tekniğinin Kullanılabileceği Diğer Durumlar:

 • Katılımcıların farklı geçmişlerden geldiği durumlarda.
 • İnsanların ortak bir hedefe doğru çalışacak şekilde hızlı bir şekilde birbirine bağlanması gerektiğinde.
 • Yeni bir ekip kurulduğunda.
 • Tartıştığınız konular, birçok insan için yeni veya alışılmamış olduğunda.
 • Katılımcıları daha iyi tanımak zorunda olduğunuz durumlarda kolaylaştırıcı olarak.

Devamını oku...

EĞİTİMDE YENİ ÖĞRENME YÖNTEMLERİ VE GELİŞİM EĞİLİMLERİ

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin

öğrenme yöntemleri

Şirketlerin dikkate alması gereken temel eğilimler ve en iyi uygulamalar, mobil teknolojinin kullanılması, sosyal öğrenme araçlarının benimsenmesi, kurumsal hedeflerle uyumlaştırılması, uyarlanabilir öğrenme ilkelerinin kullanımı ve etkinliği ölçme becerisidir.

Günümüz dünyasında, öğrenme yönetimi (learning methods) uygulamalarını ve çözümlerini ayarlamayı başaramayan organizasyonlar genellikle örgütsel büyüme veya üretkenlikle mücadele etmektedir. Sonuç olarak, önde gelen şirketler, geleneksel öğretim yöntemlerinden vazgeçip daha yetenekli olan ve performansı artıran etkili çözümler (genellikle teknoloji yeniliği) kullanmaya başlamaları ile bu zorluğun üstesinden gelebilirler. Bu makalede, kurumsal öğrenimin geleceğini etkileyen temel trendleri ve doğru hizmet sağlayıcı seçimi için önerileri içermektedir.

Devamını oku...

EN ETKİLİ ÖĞRETİM TEKNİKLERİ

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin

öğretim teknikleri

Çalışanlarınızı işlerini daha iyi yapabilmeleri için onları işe hazırlamanıza ve gerekli bilgi ve becerilerle donatmanıza yardımcı olacak en etkili öğretim tekniklerine sahip çok sayıda yöntem ve malzeme vardır. Gerçekten de, o kadar çok seçenek var ki, hangi yöntemleri kullanacaklarını ve ne zaman kullanacaklarını belirlemek zor olabilir.

Ve her bir eğitim oturumu için çeşitli yöntemler kullanmak, çalışanların bilgiyi öğrenmelerine ve saklamalarına yardımcı olmak için aslında en etkili yol olabilir. Bu yazıda, birçok tekniğin her birine yakından bakıp avantajlarını ve dezavantajlarını inceliyoruz. Çeşitli yöntemleri etkili bir karma öğrenme yaklaşımıyla nasıl birleştirebileceğinizi de açıklıyoruz.

Genel Değerlendirme

Özel öğretim tekniklerini düşünmeden önce kendinize şu soruları sorun:

 • Eğitim hedefleriniz neler?
 • Yeni beceriler
 • Eski beceriler için yeni teknikler
 • Daha iyi işyeri davranışı
 • Daha güvenli bir iş yeri
 • Ayrımcılık ve taciz içermeyen adil ve eşit bir işyeri
 • Kim eğitiliyor?
 • Yeni çalışanlar
 • Mevsimlik çalışanlar
 • Üst yönetim
 • Eğitim bütçeniz nedir?
 • Kurumunuzda eğitim için ne kadar zaman ayrıldı?
 • Emrinizde ne gibi eğitim kaynakları ve materyalleri var?

Bu sorulara verdiğiniz cevaplar ile eğitim seçenekleriniz için daraltma süreci başlar. Şimdi bu öğretim yöntemlerini, artılarını ve eksilerini ve bir eğitim programına en uygun olanları inceleyelim.

Devamını oku...

KURUMLAR İÇİN 10 AKTİF ÖĞRENME YÖNTEMİ

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin

aktif öğrenme

Günümüzün ultra rekabetçi iş ortamında, personellerine mümkün olan en etkili ve verimli şekilde eğitim veren kurum, her zaman üst düzeyde kazanacaktır. Başarının anahtarı olarak süreç, performans ve çalışan motivasyonuna önem verilerek, öğrenmenin bir kuruluşun rekabet gücünün barometresi haline geldiği gerçeğinden hareket eder.

Bununla birlikte, geçmiş nesil öğreniciler için kullanılan pasif yaklaşımlar artık eskimektedir. Derslik ve dersler artık yavaş yavaş geçmişte kalıyor. Tercih edilen öğrenme modeli artık aktif öğrenme yöntemlerinin yolunu açmıştır.

İlk olarak, aktif öğrenme aktivitelerine uyum sağlamak artık kesin bir ihtiyaçtır. Bunun da ötesinde, artık teknolojiye büyük ölçüde bağımlı olan bir çalışan profiline hitap etme zorunluluğu vardır. Sınıfta aktif öğrenme yöntemlerini kullanmak zaten kendi başına bir meydan okumadır; ama şimdi, aktif çevrimiçi öğrenme de denklemin bir parçası haline gelmiştir.

Bugünün öğrenme ortamı, her zamankinden daha dinamiktir. En son etkili yöntemlere uyum sağlamak ve gelişmeler ile ilgili bilgi almak artık rutin görevler haline gelmiştir. Teknoloji gelişmeye devam edecek ve böylece öğrenenler ve öğrenme metodolojileri de sürekli gelişecektir. Artık, bu sürece ayak uydurmak bir eğitim uzmanının işinin ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir.

Tüm bunları akılda tutarak, öğrenen profesyonellerin en büyük sorunu, bu yeni nesil öğrenicilerin öğrenme ihtiyaçlarını etkin bir şekilde ele almaktır. Bunu yapmak, aynı zamanda aktif bir öğrenme ortamını teşvik ederken ve modern öğrenme yaklaşımları üzerinde güncel kalırken, teknolojiyi kullanmalarını gerektirecektir.

Devamını oku...

EĞİTİMDE OYUN TEMELLİ ETKİNLİKLER VE EĞİTİMLER

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin

e-öğrenme

Seksek oyununu hatırlıyor musunuz? Bu oyun rakamları tanımamızda nasıl faydalıydı. Küçük çocuklara yabancı dilde renkler renkli balonlarla öğretilirse eğlenerek öğrenmelerini sağlayacağına eminiz.

Oyunlar aracılığıyla öğrenmek, sadece çocuklar için değil, aynı zamanda, farklı öğrenme gereksinimlerini ve beklentileri olan Y jenerasyon için de zorunludur.

Oyun Temelli Öğrenme

Y Jenerasyonun teknoloji bilgisine sahip olmaları ve elektronik cihazları hayatlarının her alanında fazla kullanmanın günlük hayatlarında zorunluluk haline gelmesi nedeni ile görsel hafızaları çok güçlü. Genelde görsel açıdan zengin ve ilgi çekici, etkileşimli oyunlarla eğitim istiyorlar. İhtiyaçlarına uygun bilgiyi veren dersleri tercih ediyorlar. Dolayısıyla, Y jenerasyon etkili bir şekilde yetiştirmek için, oyunlar en etkili araçlardan biri olabilir.

 • Günümüzde, bilgisayar oyunları veya e-öğrenme kursları yoluyla birçok öğrenme gerçekleşmektedir.
 • Oyun temelli eğitim, öğrencinin aşağıdakileri yapmasına yardımcı olur.
 • Oyun temelli öğrenme merak uyandırır ve aynı zamanda öğrenciyi hatalarından ders çıkarmaya teşvik eder.

Eğlenceli unsurunun yanı sıra, öğrencileri çekici bir şekilde bilgi edinmeye motive eder. Kavramlar, katılımcıların daha hızlı öğrenmelerine yardımcı olan bir hikaye dizisi aracılığıyla öğretilir.

Devamını oku...

NEDEN UZAKTAN EĞİTİM

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil

 

uzaktan eğitim

Meb Akademi uzaktan eğitim merkezi UZEM, fiilen sınıf içi eğitimlere katılma imkanı olmayan siz iş dünyasının profesyonelleri için, nerede olursanız olun internet bağlantısı olan her hangi bir yerden ve istediğiniz zaman katılarak meb onaylı sertifika alabileceğiniz uzmanlık eğitimlerini uzem.mebakademi.com adresinde hizmete sundu.

Uzaktan eğitim aracılığı ile meb onaylı uzmanlık sertifikası almaya karar verdiğiniz alanda istediğiniz zaman, hatta yolda geçen zamanlarınızda bile çalışarak vakitlerinizi en iyi şekilde değerlendirerek ya da dilediğiniz takdirde kendi evinizin konforunda stresten uzak dinç bir zihinle gerekli motivasyonu ve konsantrasyonu sağlayabileceğinizi düşündüğünüz zamanlarda kahvelerinizi yudumlarken çalışabilirsiniz.

Hazırlanan tüm eğitimler uzman eğitmenler tarafından seslendirilmiş sunumlardan oluşmakta olup bireysel çalışma materyalleri ile de zenginleştirilmiştir. Ayrıca hazırlanan deneme sınavları ile meb sertifika sınavlarına girmeden önce kendinizi deneme imkanı da sunulmuş bulunmaktadır.

Devamını oku...